Biblioteka

BIBLIOTEKA CZYNNA:

                  poniedziałek    800  -  1330

                  wtorek              900  -  1530               Katalogowanie zbiorów   14.00 - 15.30

                  środa                900  -  1530            Katalogowanie zbiorów    14.00 -  15.30

                  czwartek           900  - 1230     1340  - 1640           

                  piątek               730  -  1300


Od 27.11.2017 roku rozpoczynamy komputeryzację biblioteki szkolnej w programie MOLNET+. Począwszu od 3.09.2018 roku wypożyczenia podręczników odbywają się z wykorzystaniem nowego programu.

Katalogowanie zbiorów z pozostałych działów odbywa się we wtorki i środy.                                                                                                                    

 WCZORAJ I DZIŚ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 Kiedy 1 września 1966 roku nowa Szkoła Podstawowa w Luboszu jako tzw. tysiąclatka otworzyła swe podwoje rozpoczęło w niej naukę 150 uczniów pod opieką 7 nauczycieli.

 

Od początku istnienia szkoły działa biblioteka szkolna. Początkowo pracami bibliotecznymi kierowała Prakseda Wesołowska, a następnie Maria Wojciechowska i Helena Mleczak. Warto podkreślić, że wymienione panie prace biblioteczne wykonywały społecznie, ponieważ nie istniał wówczas etat bibliotekarza, który utworzono dopiero w 1985 roku, kiedy pracę na pół etatu podjęła Aurelia Kaszkowiak.

 

Przełom lat 1989-96 to okres szybkiego i intensywnego rozwoju biblioteki szkolnej.

 

 

Systematycznie wzrasta liczba uczniów, by dojść do zawrotnej liczby 328 czytelników korzystających z niewielkiego pomieszczenia bibliotecznego widocznego na zdjęciach. Wówczas też pracę na pół etatu podjęła Justyna Domańska.

 

 

Od roku 2012/ 2013 po raz pierwszy w historii placówki działamy w pełnym wymiarze 30 godzin. W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczynamy komputeryzację biblioteki szkolnej w programie Molnet+. 

 

 

 O BIBLIOTECE


Na dzień dzisiejszy biblioteka dysponuje 5 243 woluminami. Księgozbiór składa się głównie z literatury pięknej i popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży, metodycznej dla nauczycieli oraz podręczników i różnorodnych wydawnictw informacyjnych.Wypożyczamy także materiały repertuarowe, mapy, widokówki i fotografie związane z historią powiatu. W naszym dziale regionalnym można znaleźć wiele interesujących materiałów ukazujących m.in. historię gminy Kwilcz ze szczególnym uwzględnieniem Lubosza oraz miejscowości należących do naszego obwodu szkolnego.Dużym powodzeniem cieszą się zajęcia plastyczne organizowane w bibliotece podczas długich przerw. Wygospodarowano również miejsce na indywidualne lektury.


 


PRACOWNIA ICIM


Pomieszczenie biblioteczne wyposażone jest także w trzy stanowiska komputerowe umożliwiające czytelnikom dostęp do Internetu. 

 


ZAJĘCIA POZALEKCYJNE


Oprócz tradycyjnych form działalności w bibliotece przez cały rok szkolny organizowane są zajęcia pozalekcyjne. Ich charakter określa kalendarz szkolnych imprez i uroczystości. Prace plastyczne prezentujemy na tablicach ściennych przed biblioteką oraz na korytarzu. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach organizowanych podczas długich przerw:

poniedziałek - klasa 

wtorek - klasa 

środa - klasa 

czwartek - klasa 

piątek - klasa 

Wszystkim uczestnikom życzymy miłej zabawy!W BIBLIOTECE NIE MUSI BYĆ CICHO


Każdego dnia w naszej bibliotece spotkasz uczniów, którzy pomogą ci wybrać książkę, wydrukują kolorowankę lub pomogą uruchomić komputer. Oto przyjaciele, których zawsze możesz poprosić o pomoc - Weronika Siemionow, Oliwia Szymyślik, Roman Kwaśnik, Aneta Woźniak, Ilona Matuszak, Sandra Orzeł, Marek Lubik, Maja Adamkiewicz, Nikola Gałczyk, Magdalena Witkowska, Paulina Wójcik, Aleksandra Kolarska i Stanisław Woźniak.DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE

ORAZ NAUCZYCIELE!


PRZYSTĄPIENIE DO 

NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

daje nam niepowtarzalną możliwość dokonania zmian w naszej bibliotece. Wspólnie możemy stworzyć BIBLIOTEKĘ MARZEŃ, W KTÓREJ O ZAKUPIE KSIĄŻEK ZDECYDUJE KAŻDY CZYTELNIK POPRZEZ WRZUCENIE DO PUDŁA SWOICH PROPOZYCJI KSIĄŻEK WARTYCH PRZECZYTANIA.

Lista czytelniczych marzeń to prawdziwe wyzwanie, ale też i okazja do rozwijania własnych zainteresowań oraz możliwość do zapoznania się z nowościami. Możemy również uzupełnić kanon lektur w klasach 1-8.          W tym przypadku prosimy, aby nauczyciele podali wybrane tytuły, które stanowić będą podstawę wspólnego czytania.  

 

Drodzy Rodzice, każdy z Was to nieustanne źródło inspiracji dla dzieci. Wspólne czytanie wzbogaca obie strony, dlatego prosimy Was o wytypowanie tytułów, które uprzyjemnią wspólną lekturę.

 

Każdy czytelnik może zaproponować dowolną liczbę tytułów. Jednak wszystkie propozycje powinny zawierać nazwisko autora oraz tytuł. Takie dane pozwolą bibliotekarzowi sporządzić listę, która stanie się  podstawą do zakupu książek.

 

Propozycje można zgłaszać również drogą elektroniczną na adres:

bibsplubosz@gmail.com oraz w godzinach otwarcia biblioteki szkolnej. Propozycje zbieramy do końca września 2018 roku.     

 

                                         Serdecznie zapraszamy!                                      


W miarę możliwości pragniemy kontynuować następujace akcje biblioteczne mające na celu popularyzację czytelnictwa.

 

,, UWOLNIĆ KSIĄŻKĘ"  ma na celu zbieranie darów dla biblioteki szkolnej.  Od 2.09.2014 roku wzbogaciliśmy księgozbiór biblioteki szkolnej o 714 woluminów. 

,,CZYTAM SOBIE"  ma na celu wspieranie nauki samodzielnego czytania na trzech poziomach umiejętności dziecka. W 2014 roku anonimowy darczyńca przekazał bibliotece szkolnej pierwszy komplet  książek i wówczas rozpoczęła się nasza czytelnicza przygoda . Ksiązki z tego działu kierowane sa przede wszystki do uczniów klas 1-3.
,,CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE" to kontynuacja naszych działań z poprzednich lat. W roku szkolnym 2018/2019 nie przerywamy akcji, skupiając się na popularyzacji książek proponowanych przez czytelników w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z niecierpliwością oczekujemy na pierwsze propozycje!
 

 

,,CZTERY PORY ROKU Z KSIĄŻKĄ" to cykl spotkań czytelniczych organizowanych najczęściej w bibliotece szkolnej. Podczas zajęć bibliotekarz zapoznaje uczniów z dostępnymi nowościami. Wspólna lektura, dyskusja na temat przeczytanych fragmentów książek oraz wykonanie prac plastycznych zachęca dzieci do dzielenia się opiniami na temat indywidualnych upodobań czytelniczych. 

 

 CO NOWEGO W BIBLIOTECE?

Ze względu na ograniczoną pojemność naszej podstrony zdjęcia nowych książek zamieszczamy z zakładce NOWOŚCI.   

 


AKTUALNOŚCI 2018/2019

Od poniedziałku do piątku (1-5 października), w ramach akcji                        Ogólnopolski Dzień

Głośnego Czytania 

biblioteka zaprasza do wspólnej lektury ,,Gangu Słodziaków".

Drogi Czytelniku!

Przeczytaj głośno zdanie i wybierz niespodziankę z bibliotecznego kosza! 

Akcję rozpoczynamy 28 września 2018 roku. Wspólnie z uczniami klasy 3 przeczytaliśmy wstęp do książki R. Piątkowskiej ,,Gang Słodziaków" oraz początek opowieści ,,Jeż Jerzyk". Na ciąg dalszy zapraszamy do biblioteki szkolnej w poniedziałek.
 


 

 

 

Szanowni Państwo,

w tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować 

dyrektorom,

nauczycielom i pracownikom szkoły, 

Radzie Rodziców,

uczniom i absolwentom,

anonimowym darczyńcom

oraz instytucjom 

za wieloletnie wspieranie działalności biblioteki szkolnej.