Biblioteka

BIBLIOTEKA CZYNNA:

                    poniedziałek    700  -  1300

                    wtorek             1000  -  1400               Katalogowanie zbiorów  14.00- 17.00

                    środa                900  -  1400             Katalogowanie zbiorów    7.00 -  9.00

                    czwartek          800  -  1300

                    piątek               800  -  1300


 Od 27.11.2017 roku rozpoczynamy komputeryzację biblioteki szkolnej w programie MOLNET+. Katalogowanie zbiorów odbywa się we wtorki i środy.                                                                                                                    

 WCZORAJ I DZIŚ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 Kiedy 1 września 1966 roku nowa Szkoła Podstawowa w Luboszu jako tzw. tysiąclatka otworzyła swe podwoje rozpoczęło w niej naukę 150 uczniów pod opieką 7 nauczycieli.

 

Od początku istnienia szkoły działa biblioteka szkolna. Początkowo pracami bibliotecznymi kierowała Prakseda Wesołowska, a następnie Maria Wojciechowska i Helena Mleczak. Warto podkreślić, że wymienione panie prace biblioteczne wykonywały społecznie, ponieważ nie istniał wówczas etat bibliotekarza, który utworzono dopiero w 1985 roku, kiedy pracę na pół etatu podjęła Aurelia Kaszkowiak.

 

Przełom lat 1989-96 to okres szybkiego i intensywnego rozwoju biblioteki szkolnej.

 

 

Systematycznie wzrasta liczba uczniów, by dojść do zawrotnej liczby 328 czytelników korzystających z niewielkiego pomieszczenia bibliotecznego widocznego na zdjęciach. Wówczas też pracę na pół etatu podjęła Justyna Domańska.

 

 

Od roku 2012/ 2013 po raz pierwszy w historii placówki działamy w pełnym wymiarze 30 godzin. W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczynamy komputeryzację biblioteki szkolnej w programie Molnet+. 

 

 

 O BIBLIOTECE


Na dzień dzisiejszy biblioteka dysponuje 5 243 woluminami. Księgozbiór składa się głównie z literatury pięknej i popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży, metodycznej dla nauczycieli oraz podręczników i różnorodnych wydawnictw informacyjnych.Wypożyczamy także materiały repertuarowe, mapy, widokówki i fotografie związane z historią powiatu. W naszym dziale regionalnym można znaleźć wiele interesujących materiałów ukazujących m.in. historię gminy Kwilcz ze szczególnym uwzględnieniem Lubosza oraz miejscowości należących do naszego obwodu szkolnego.Dużym powodzeniem cieszą się zajęcia plastyczne organizowane w bibliotece podczas długich przerw. Wygospodarowano również miejsce na indywidualne lektury.


 


PRACOWNIA ICIM


Pomieszczenie biblioteczne wyposażone jest także w cztery stanowiska komputerowe umożliwiające czytelnikom dostęp do Internetu. W zależności od potrzeb czytelnicy mogą wykorzystać komputery, skaner oraz drukarkę do tworzenia autorskich tekstów.


 


ZAJĘCIA POZALEKCYJNE


Oprócz tradycyjnych form działalności w bibliotece przez cały rok szkolny organizowane są zajęcia pozalekcyjne. Ich charakter określa kalendarz szkolnych imprez i uroczystości. Prace plastyczne prezentujemy na tablicach ściennych przed biblioteką oraz na gazetkach w świetlicy szkolnej i na korytarzu. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach organizowanych podczas długich przerw:

poniedziałek - klasa 3A i 3B

wtorek - klasa 5A i 5 B

środa - klasa 1 i 2

czwartek - klasa 6 i 7 

piątek - klasa 4A i 4B

Wszystkim uczestnikom życzymy miłej zabawy!W BIBLIOTECE NIE MUSI BYĆ CICHO


Każdego dnia w naszej bibliotece spotkasz uczniów, którzy pomogą ci wybrać książkę, wydrukują kolorowankę lub pomogą uruchomić komputer. Oto przyjaciele, których zawsze możesz poprosić o pomoc - Weronika Siemionow, Oliwia Szymyślik, Roman Kwaśnik, Joanna Śmigielska, Aneta Woźniak, Ilona Matuszak, Sandra Orzeł, Marek Lubik, Maja Adamkiewicz, Nikola Gałczyk, Magdalena Witkowska, Paulina Wójcik, Aleksandra Kolarska.                                     

AKCJE BIBLIOTECZNE. PROJEKTY - KONTYNUACJE

,,UWOLNIĆ  KSIĄŻKĘ"


SZANOWNI PAŃSTWO!

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

DYREKTOROM,

NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM SZKOŁY,

RADZIE RODZICÓW,

UCZNIOM I ABSOLWENTOM,

ANONIMOWYM DARCZYŃCOM

ORAZ INSTYTUCJOM

ZA WSPIERANIE DZIAŁALNOŚCI

BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.Akcja ,, UWOLNIĆ KSIĄŻKĘ"  ma na celu zbieranie darów dla biblioteki szkolnej.  Od 2.09.2014 roku wzbogaciliśmy księgozbiór biblioteki szkolnej o 673 woluminy. W roku szkolnym 2017/2018 dzięki wsparciu Rady Rodziców oraz Wójta Gminy Kwilcz udało się uzupełnić nowy kanon lektur o  146 woluminów.  W listopadzie, podczas wizyty Wojewody Wielkopolskiego  Zbigniewa Hoffmana, do biblioteki szkolnej przekazano 46 woluminów z nowego kanonu lektur. Działalność placówki wsparła również posłanka Maria Kubiak, która zakupiła 14 książek dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. 70 woluminów przekazali bibliotece szkolnej indywidualni darczyńcy. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!                  

 

Akcja ,,CZYTAM SOBIE"  ma na celu wspieranie nauki samodzielnego czytania na trzech poziomach umiejętności dziecka. W 2014 roku anonimowy darczyńca przekazał bibliotece szkolnej pierwszy komplet  książek i wówczas rozpoczęła się nasza czytelnicza przygoda .
Akcja ,,CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE" to kontynuacja naszych działań z poprzednich lat. W roku szkolnym 2017/2018 nie przerywamy akcji, skupiając się na popularyzacji książek z nowego kanonu lektur dla klas I-VII. Dzięki darczyńcom możemy zaproponować uczniom 270 nowych książek.
 

,,CZTERY PORY ROKU Z KSIĄŻKĄ"


Akcja ,,CZTERY PORY ROKU Z KSIĄŻKĄ" to cykl spotkań czytelniczych organizowanych najczęściej w bibliotece szkolnej. Podczas zajęć bibliotekarz zapoznaje uczniów z dostępnymi nowościami. Wspólna lektura, dyskusja na temat przeczytanych fragmentów książek oraz wykonanie prac plastycznych zachęca dzieci do dzielenia się opiniami na temat indywidualnych upodobań czytelniczych. 

W klasach I-III zaprezentowaliśmy książki Łukasza Wierzbickiego ,,Afryka Kazika" oraz ,,Dziadek i Niedźwiadek". Prawdziwym hitem okazała się opowieść o poznańskim podróżniku Kazimierzu Nowaku, który w latach 1931-1936 odbył niezwykłą podróż rowerem po kontynencie afrykańskim.

 

 CO NOWEGO W BIBLIOTECE?

Ze względu na ograniczoną pojemność naszej podstrony zdjęcia nowych książek zamieszczamy z zakładce NOWOŚCI.  

Martynka, Mikołajek i Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. . .  to nadal absolutni liderzy wśród najczęściej wypożyczanych książek. 

 

 


 

 W I semestrze roku szkolnego 2017/2018 z biblioteki skorzystało 209 czytelników, którzy wypożyczyli 4 090 materiałów. Średnia wypożyczeń na jednego czytelnika wynosi 20 woluminów. Uczniom udostępniono 2 397 podręczników oraz materiałów ćwiczeniowych i 1 230 książek z działu literatura piękna i popularnonaukowa.

LIDERZY CZYTELNICTWA

1. KLASA 1 - WIKTORIA WĄSOWICZ - 9 KSIĄŻEK

2. KLASA 2 - JULIA PRZYMUSZAŁA - 41 KSIĄŻEK

3. KLASA 3A - STANISŁAW WOŹNIAK - 54 KSIĄŻKI

4. KLASA 3B - MARTYNA ZAJĄC - 15 KSIĄŻEK

5. KLASA 4A - NIKOLA GAŁCZYK - 16 KSIĄŻEK

6. KLASA 4B - ALEKSANDRA KOLARSKA - 17 KSIĄŻEK

7. KLASA 5A - ALICJA NABZDYK - 9 KIĄŻEK

8. KLASA 5B - KAROLINA PIECHOTA - 28 KSIĄŻEK

9. KLASA 6 - PIOTR NOWAK, PATRYCJA RIPA - 10 KSIĄŻEK

10. KLASA 7 - ROMAN KWAŚNIK - 52 KSIĄŻKI